Zotter Påskägg Sixpack Ekologiska, 96 g
Chokladglädje för påskboet
128 kr
(1 333 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- 6 påskägg
- Varierande fyllning
- Klassisk och fruktig
Beskrivning
Det ekologiska påskägget Sixpack från Zotter innehåller 6 olika fyllda chokladägg att knapra på. Nött, fruktig, krämig och helt enkelt oemotståndligt god. Perfekt som en chokladöverraskning i påskboet.
- 1x Ägg av vit choklad fylld med cashewkräm, doppad i citronkovertur, apelsinfolie
- 1x Ägg av vit choklad fyllt med fruktnougat, doppat i hallonkuvertur, ljusrosa folie
- 1x Mörk chokladägg fyllt med hasselnötskräm, doppat i tranbärskovertur, lila folie
- 1x Ägg av mörk choklad, fyllt med macadamia-kräm, doppat i mörk choklad, blå folie
- 1x Mjölkchokladägg fyllt med karamellkräm, doppat i karamellkovertur, guldfolierat
- 1x Mjölkchokladägg fyllt med mandelkräm, doppat i mörk mjölkchoklad, rosa folie
| Artikelnr.: | XPI-ZSM-26799 |
|---|---|
| Innehåll: | 96 g |
| EAN: | 9006403062417 |
| Tillverkarnr.: | 26799 |
| Varumärke: | Zotter |
| Stämpel och kvalitetsmärke: | EU / Icke-EU ekologisk märkning, Rättvis |
| Egenskaper: | Fri från alkohol |
| Tillställningar: | Påsk |
| Förvaringsanvisning: | Förvara på en sval, torr plats och skyddad från ljus |
| Spår av: | Ägg, Jordnötter, Gluten, nötter, Sesam |
Ingredienser
Rohrohrzucker[1], Kakaosmör[1], Mandeln[2], Haselnüsse[2], Kakaomassa[1], Mandelolja[2], Staubzucker[2], Mjölkpulver[2], grädde[2], Skummjölkspulver[2], Invertzuckersirup[2], Cashews[1], Butter[2], Macadamia-nötter[1], Sött vasslepulver[2], Heidelbeeren[2], Frystorkade hallon[2], Koncentrat av hallon[2], Koncentrat av passionsfruktjuice[2], Erdbeeren[2], Vollrohrzucker[1], Zitronenpulver[2] (Zitronensaftkonzentrat[2], Majsstärkelse[2]), Stärkelse sirap[2], Koncentrat av jordgubbar[2], Passionsfrukt frystorkad[2] (Maltodextrin[2], Maracujasaftkonzentrat[2]), frystorkade jordgubbar[2], Helmjölk[2], Emulgator (Lecithin (soja)), Hasselnötsolja, Zitronensaftkonzentrat[2], Emulgator (Lecithin (solros)), Frystorkade blåbär, Verjus (sur saft från omogna vindruvor)[2], karamelliserat mjölkpulver[2] (Skummjölkspulver[2], Zucker[2]), Frystorkad mango[2], Frystorkade röda vinbär[2], Vaniljpulver[1], Bergsalt, Magermilchjoghurtpulver[2], Kurkuma (Curcuma longa)[2], Kanel[2], Rosblad[2], Kardamom (Elettaria cardamomum)[2], Pulver av tonkaböna[2], Rosenolja[2], Koriander[2], 70 % minst kakao i mörk choklad[2], 40 % Kakao mindestens in der Milchschokolade[2]
- från Fairtrade, total Fairtrade-andel: 58% / från kontrollerat ekologiskt jordbruk
- aus kontrolliert biologischer Landwirtschaft
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2705 / 646 kj / kcal |
| Fett | 48 g |
| varav mättade fettsyror | 19 g |
| Kolhydrater | 45 g |
| varav socker | 40 g |
| Protein | 8,6 g |
| Salt | 0,15 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Zotter Påskägg Sixpack Ekologiska
Senaste artiklarna:
Upptäck Playpolis:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 6.150 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering