Zotter Färgglada Påskägg Ekologisk, 116 g
För påskboet
181 kr
(1 560 kr / kg, inkl. 6% moms.
Egenskaper och fördelar
- 8 alkoholfria chokladägg
- Olika fyllningar
- Färgglatt förpackad
Beskrivning
Innehållet i den färgglada äggkollektionen:
- 1x Vitt chokladägg fyllt med cashewkräm, doppat i citronkovertur
- 1x Ägg av vit choklad fylld med fruktnougat, doppad i hallonkoppling
- 1x Ägg av mörk choklad fylld med macadamia-kräm, doppad i mörk choklad
- 1x Mjölkchokladägg fyllt med mandelkräm, doppat i mörk mjölkchoklad
- 2x Ägg av mörk choklad fyllda med hasselnötskräm, doppade i tranbärsbeläggning
- 2x Mjölkchokladägg fyllda med karamellkräm, doppade i karamellkovertur
| Artikelnr.: | XPI-ZSM-26703 |
|---|---|
| Innehåll: | 116 g |
| EAN: | 9006403062394 |
| Tillverkarnr.: | 26703 |
| Varumärke: | Zotter |
| Stämpel och kvalitetsmärke: | EU / Icke-EU ekologisk märkning, Rättvis |
| Egenskaper: | Fri från alkohol |
| Tillställningar: | Påsk |
| Förvaringsanvisning: | Förvara på en sval, torr plats och skyddad från ljus |
| Spår av: | Ägg, Jordnötter, Gluten, nötter, Sesam |
Ingredienser
Rohrohrzucker[1], Kakaosmör[1], Mandeln[2], Haselnüsse[2], Kakaomassa[1], Mandelolja[2], Mjölkpulver[2], Staubzucker[2], grädde[2], Skummjölkspulver[2], Invertzuckersirup[2], Cashews[1], Sött vasslepulver[2], Butter[2], Macadamia-nötter[1], Heidelbeeren[2], Frystorkade hallon[2], Koncentrat av hallon[2], Koncentrat av passionsfruktjuice[2], Vollrohrzucker[1], Erdbeeren[2], Hasselnötsolja[2], Zitronenpulver[2] (Zitronensaftkonzentrat[2], Majsstärkelse[2]), Stärkelse sirap[2], Koncentrat av jordgubbar[2], Passionsfrukt frystorkad[2] (Maltodextrin[2], Maracujasaftkonzentrat[2]), Emulgator (Lecithin (soja)), Verjus (sur saft från omogna vindruvor)[2], frystorkade jordgubbar[2], Helmjölk[2], Zitronensaftkonzentrat[2], Emulgator (Lecithin (solros)), Frystorkade blåbär, karamelliserat mjölkpulver[2] (Skummjölkspulver[2], Zucker[2]), Frystorkad mango[2], Vaniljpulver[1], Bergsalt, Frystorkade röda vinbär[2], Magermilchjoghurtpulver[2], Kanel[2], Kurkuma (Curcuma longa)[2], Rosblad[2], Kardamom (Elettaria cardamomum)[2], Rosenolja[2], Pulver av tonkaböna[2], Koriander[2], 70 % minst kakao i mörk choklad[2], 40 % Kakao mindestens in der Milchschokolade[2]
- aus fairem Handel, Fair-Handelsanteil insgesamt 59% / aus kontrolliert biologischer Landwirtschaft
- aus kontrolliert biologischer Landwirtschaft
Näringsvärde
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi | 2650 / 633 kj / kcal |
| Fett | 48 g |
| varav mättade fettsyror | 20 g |
| Kolhydrater | 44 g |
| varav socker | 40 g |
| Protein | 7,2 g |
| Salt | 0,14 g |
Juridisk information
| Ansvarigt livsmedelsföretag: | Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Österrike, www.zotter.at |
|---|
Passar med
Liknande produkter
Erfarenheter från våra kunder
svenska recensioner skriven för Zotter Färgglada Påskägg Ekologisk
Senaste artiklarna:
Upptäck Playpolis:
-
Sverige: Fri standardfrakt från 1 099 kr
-
Gratis
returer Mer än 6.150 produkter
Säker betalning
med SSL-kryptering